Blog
Industrializace 3D tisku – cesta, jak překonat dnešní limity výroby?
18/06/2020
Téměř všichni výrobci produktů se dnes potýkají při výrobě se stejnými omezeními, které brání zlepšování jejich produktů:
- Nemožnost výroby složitých geometrií
- Nemožnost snížit hmotnost výrobku
- Nemožnost dalšího urychlení procesu návrhu konstrukce
- Nemožnost zlepšení materiálových vlastností
Jakou cestou ale nejlépe dojít ke geometrii, která bude optimální pro naše použití?
Snadnou cestou jak takovou konstrukci vytvořit je použití topologické optimalizace, u které roste význam právě s použitím 3D tisku, který umožní vyrobit dříve těžce (nebo vůbec) vyrobitelné součásti. Topologickou optimalizaci lze provést i na základě komplexních zatěžovacích podmínek (statické zatěžování, dynamické zatěžování, vzpěr,…). Typickým příkladem je například maximalizace tuhosti při udržení hmotnosti produktu v daných mezí a udržením první vlastní frekvence nad určitou hranicí.
Co je tedy topologická optimalizace a proč je výhodné ji použít pro aditivní výrobu?
- Numerická metoda, která se snaží optimalizovat rozložení materiálu v daném návrhovém prostoru pro dané zatížení a okrajové podmínky.
- Umožňuje vytvořit zcela nové návrhové koncepty, protože výsledkem jsou tvary, které dříve nemohly být pro návrh uvažovány.
- Dříve byla silně závislá na diskretizaci modelu (bylo potřeba pracovat s FE (finite element) elementy) a tím pádem nebylo možné pracovat s detailními geometriemi.
- Dnes metody topologické optimalizace umí pracovat s parasolid geometrií (jádro NX) – spojení přesné geometrie (NURBS a analytická geom.) s povrchovou sítí (mesh/planar facetted models). Jde o tzv. Konvergentní modelováníTM.
- Výhodou využití programů NX a Simcenter 3D je, že není třeba geometrii exportovat do STL formátu, ale lze jí pro většinu komerčních 3D tiskáren poslat přímo do tisku.